Finalists and Winners

The table below includes all of the state level contest winners for National History Day in North Carolina. Check back in early May for a list of this year's winners.

Year

Award

Student

School

County

Teacher

2016

Junior Group Documentary, First Place

Shubi Gaur, Saketh Mothukuri and Patrick Negus

Jay M. Robinson Middle School

Mecklenburg

Lou Rives

2016

Junior Group Documentary, Second Place

Coby Coggin, Moultrie Dangerfield and Raines Strader

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2016

Junior Group Documentary, Third Place

Cooper Bodford, Jordan Bogue, Caleb Burns and Jared Clark

Oak Grove Middle School

Forsyth

Ashley Coons

2016

Junior Group Exhibit, First Place

Ruby Dyer and Madeline Lay

Swain County Middle School

Swain

Amber Gilliam and Kimberly Jamison

2016

Junior Group Exhibit, Second Place

Leah Guercio and Jessica Toukmaji

Hickory Grove Christian School

Mecklenburg

Erin Askins

2016

Junior Group Exhibit, Third Place

Caitlin Curatolo, Marcelo Fernandez, Aidan Koppinger, Kaitlyn Ryan-Lipps and Alexabelle Schick

Saint Michael the Archangel School

Wake

Paul Gauthier

2016

Junior Group Performance, First Place

Marli Gmyrek, Dana Jakubielski, Grace Kelsch, Cecilia Murrey and Kathryn Worley

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2016

Junior Group Performance, Second Place

Clara Hockenberry, Alden McCall and Nelson Wiggins

Hendersonville Middle School

Henderson

Anne Boyette

2016

Junior Group Performance, Third Place

Gillian Brown, Hannah Buckamn and Gabriella Torres

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2016

Junior Group Website, First Place

Giovanni Melendez and Jasmine Sotelo

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2016

Junior Group Website, Second Place

Carson Worthington and Grant Worthington

Saint Peter's Catholic School

Pitt

Joe Hughes

2016

Junior Group Website, Third Place

Karina Paiz-Hernandez and Karen Paiz-Hernandez

Hope Middle School

Pitt

Tracie Below

2016

Junior Individual Documentary, First Place

Lily Klett

Woodlawn School

Mecklenburg

Beth Robinson

2016

Junior Individual Documentary, Second Place

Zanetta Sirleaf

Hickory Grove Christian School

Mecklenburg

Erin Askins

2016

Junior Individual Exhibit, First Place

Cheyenne Umphlette

Central Middle School

Gates

Amber Buxton and Janet McElfresh

2016

Junior Individual Exhibit, Second Place

Jon Paul Philpot

Hope Middle School

Pitt

Tracie Below

2016

Junior Individual Exhibit, Third Place

Mary Wells

Wilmington Academy of Arts and Sciences

New Hanover

Allyson Keating

2016

Junior Individual Performance, First Place

Kimber Belk

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2016

Junior Individual Performance, Second Place

Skylar Holland

Wayne School of Engineering

Wayne

Jesse Pittard

2016

Junior Individual Website, First Place

Jane Maddock

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2016

Junior Individual Website, Second Place

Nick Pope

Hope Middle School

Pitt

Tracie Below

2016

Junior Individual Website, Third Place

Osvaldo Melendez

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2016

Junior Paper, First Place

Andrew Gallagher

Saint Peter's Catholic School

Pitt

Joe Hughes

2016

Junior Paper, Second Place

William Maurer

Central Middle School

Gates

Janet McElfresh

2016

Junior Paper, Third Place

Ava Yurchak

ArtSpace Charter School

Buncombe

Ian Canary-King

2016

Senior Group Documentary, First Place

Joseph Chong and Jamie Lee

Providence High School

Mecklenburg

Kelsey Andrews

2016

Senior Group Documentary, Second Place

Sydney Dye and Caroline Murphy

Chapel Hill High School

Orange

Holly Loranger

2016

Senior Group Documentary, Third Place

Jillian Nguyen and Graeme Stickland

J. H. Rose High School

Pitt

Stephanie Noles

2016

Senior Group Exhibit, First Place

Carolina Altunyay, Leena Armstrong, Thomas Johnson, Drew Magan and Cameron Retting

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2016

Senior Group Exhibit, Second Place

Dannis Cazarez and Melanie Irizarry

Surry Early College

Surry

Jonathan Amos

2016

Senior Group Exhibit, Third Place

Joh Gattis, Courtney Loughran, Jamie Petrie and Victoria Pittman

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2016

Senior Group Peformance, First Place

Bayli Bayne, Bryson Bayne, Madison Belk, Sadie Bowen and Isabel Ward

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2016

Senior Group Peformance, Second Place

Bella Idol, Anna Jamagin, Griffin Nakovich, Chance Schmidt and Ludo Zirilli

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2016

Senior Group Website, First Place

Wilker Ballantine, Alexandra Koch and P.J. Middleton

Cape Fear Academy

New Hanover

Mark Campbell

2016

Senior Group Website, Second Place

Sam O'Rourke and Blake Stuart

J. H. Rose High School

Pitt

Stephanie Noles

2016

Senior Individual Documentary, First Place

Jordyn Williams

J. H. Rose High School

Pitt

Stephanie Noles

2016

Senior Individual Documentary, Second Place

Catherine McMillan

Ardrey Kell High School

Mecklenburg

Leah Burton

2016

Senior Individual Exhibit, First Place

Grace Clements

Providence Day School

Mecklenburg

Emily Young

2016

Senior Individual Exhibit, Second Place

Megan Dailey

Woodlawn School

Mecklenburg

Beth Robinson

2016

Senior Individual Exhibit, Third Place

Migdalia Mena

Surry Early College

Surry

Jonathan Amos

2016

Senior Individual Website, First Place

Brandon Punzalan

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2016

Senior Individual Website, Second Place

Emma Bass

Wayne School of Engineering

Wayne

Jesse Pittard

2016

Senior Paper, First Place

Olivia Ng

Saint Mary's School

Wake

Ainsley Powell

2016

Senior Paper, Second Place

Calloway Hester

Swain County High School

Swain

Tim Kurr

2016

Senior Paper, Third Place

Rachael Johnson

Wayne School of Engineering

Wayne

Jesse Pittard

2015

Junior Group Documentary, First Place

Akash Karri, Mathew Lin and Pranav Sethi

Jay M. Robinson Middle School

Mecklenburg

Lou Rives

2015

Junior Group Documentary, Second Place

Bryson Bayne, Jordan Jakubielski, Austin McKey and Aaron Tackett

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2015

Junior Group Documentary, Third Place

Ava Johnson and Emma Phillips

Williston Middle School

New Hanover

Crystal Shook

2015

Junior Group Exhibit, First Place

Yasmin Azizi and Ellie Hannum

Wilmington Academy of Arts and Sciences

New Hanover

Seffie Ovacz

2015

Junior Group Exhibit, Second Place

Molly McGowan and Rebecca Wicklin

Saint Michael the Archangel School

Wake

Paul Gauthier

2015

Junior Group Exhibit, Third Place

Chad Hollar and Kyler Malone

Wilmington Academy of Arts and Sciences

New Hanover

Seffie Ovacz

2015

Junior Group Performance, First Place

Clancy Penny, Samantha Penny and McCollough Perry

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2015

Junior Group Performance, Second Place

Aundrea Hutchinson, Dana Jakubielski, Ellie Stout, Isabel Ward and Grace Welch

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2015

Junior Group Performance, Third Place

Carmen Allison, Anna Demelo, Isabella Mason, Cassidy Petrykowski and Molly Warren

Randolph Middle School

Mecklenburg

Jordan Stanton

2015

Junior Group Website, First Place

Samantha Eovine and Hailee Lassiter

Wayne School of Engineering

Wayne

Jesse Pittard

2015

Junior Group Website, Second Place

Jordan Davis, Cole Hunter, Jack Rotan and Matthew Sparks

Oak Grove Middle School

Davidson

Brandi Brunk and Kim Vines

2015

Junior Group Website, Third Place

Robert Allen and Matthew Wacker

Saint Peter's Catholic School

Pitt

Joe Hughes

2015

Junior Individual Documentary, First Place

Sabra Dye

McDougle Middle School

Orange

Meg Dye

2015

Junior Individual Documentary, Second Place

Nathaniel Hardy

Gryphon Academy

Avery

Elizabeth Hardy

2015

Junior Individual Documentary, Third Place

Nihar Viadya

Garnage Magnet Middle School

Wake

Cynthia Church

2015

Junior Individual Exhibit, First Place

Lexi Lenkner

Hope Middle School

Pitt

Tracie Below

2015

Junior Individual Exhibit, Second Place

Phillip Souza

Hickory Grove Christian School

Mecklenburg

Erin Askins

2015

Junior Individual Exhibit, Third Place

Ben Testori

Wilmington Academy of Arts and Sciences

New Hanover

Seffie Ovacz

2015

Junior Individual Performance, First Place

Kimber Belk

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2015

Junior Individual Performance, Second Place

Susanne Thomas

Classical Scholars

Henderson

Lisa Dillon

2015

Junior Individual Performance, Third Place

Skylar Holland

Wayne School of Engineering

Wayne

Jesse Pittard

2015

Junior Individual Website, First Place

Juan Pablo Mantilla

Immaculata Catholic School

Henderson

Yvonne Krowka

2015

Junior Individual Website, Second Place

Emily Belloni

Woodlawn School

Mecklenburg

Beth Robinson

2015

Junior Individual Website, Third Place

Kayla White

Central Middle School

Gates

Janet McElfresh

2015

Junior Paper, First Place

Jackie Jewel

Woodlawn School

Mecklenburg

Beth Robinson

2015

Junior Paper, Second Place

Lucas Wiley

Hope Middle School

Pitt

Tracie Below

2015

Junior Paper, Third Place

Katherine Craib

Reid Ross Classical School

Cumberland

Ronald Bryant

2015

Senior Group Documentary, First Place

Sydney Dye and Caroline Murphy

Chapel Hill High School

Orange

Holly Loranger

2015

Senior Group Documentary, Second Place

Joseph Chong and Jamie Lee

Providence High School

Mecklenburg

Justin Wylie

2015

Senior Group Documentary, Third Place

Megan McCormick, James Sprecher and Thomas Weybrecht

North Brunswick High School

Brunswick

George Knips

2015

Senior Group Exhibit, First Place

Parker Chatham, Jenna Crutchfield Taylor Steele and Eliza Watson

Swain County High School

Swain

Billie Clemens

2015

Senior Group Exhibit, Second Place

Riley Ferguson, Gage Miller and Lukas Solari

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2015

Senior Group Exhibit, Third Place

John Evans and Jack Sandlin

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2015

Senior Group Performance, First Place

James Dillon and Margaret Dillon

Hendersonville High School

Henderson

Lisa Dillon

2015

Senior Group Performance, Second Place

Brittany Pecoraro and Hasler Roberson

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2015

Senior Group Performance, Third Place

Corey Lowery, Hannah Ross and Jake Sessions

Anson County Early College High School

Anson

Rhonda Benton

2015

Senior Group Website, First Place

Lila Das, Eugenia Jenkins, Elizabeth Sweyer and Emma Wright

Cape Fear Academy

New Hanover

Mark Campbell

2015

Senior Group Website, Second Place

Chase Bubak and Zander Milburn

Woodlawn School

Mecklenburg

Beth Robinson

2015

Senior Group Website, Third Place

Shaira Feliksdal, Quinn Pagona and Lily Yang

South Central High School

Pitt

Jennifer Bryan

2015

Senior Individual Documentary, First Place

Catherine McMillan

William G. Enloe High School

Wake

Marian Johnson

2015

Senior Individual Documentary, Second Place

Jordyn Williams

J. H. Rose High School

Pitt

Stephanie Noles

2015

Senior Individual Documentary, Third Place

Gabriel Van Dreel

Charlotte Engineering Early College

Mecklenburg

Amy Hayes

2015

Senior Individual Exhibit, First Place

Dannis Cazarez

Surry Early College

Surry

Jonathan Amos

2015

Senior Individual Exhibit, Second Place

Abigail Robertson

Surry Early College

Surry

Jonathan Amos

2015

Senior Individual Exhibit, Third Place

Grace Clements

Providence Day School

Mecklenburg

Jennifer Bratyanski

2015

Senior Individual Performance, First Place

Courtney Staton

South Central High School

Pitt

Jennifer Bryan

2015

Senior Individual Performance, Second Place

Mead Andrew Krowka

Hendersonville High School

Henderson

Yvonne Krowka

2015

Senior Individual Performance, Third Place

Ethan Byrd, James Dillon Hannah Grady and Samantha Grady

New Hanover High School

New Hanover

Justin Fischetti

2015

Senior Individual Website, First Place

Karleigh Tucker

J. H. Rose High School

Pitt

Stephanie Noles

2015

Senior Individual Website, Second Place

Serena Chu

South Central High School

Pitt

Jennifer Bryan

2015

Senior Individual Website, Third Place

Joseph Womble

William G. Enloe High School

Wake

Kevin Shuford

2015

Senior Paper, First Place

Juliette Ellis

Saint Mary's School

Wake

Ainsley Powell

2015

Senior Paper, Second Place

Jane Brown

Saint Mary's School

Wake

Ainsley Powell

2015

Senior Paper, Third Place

Autumn Pollard

D. H. Conley High School

Pitt

Greg Lewis